444 04 07

17
Ocak 2017

Yarıyıl tatili için ebeveynlere tavsiyeler

Çözüm Eğitim Kurumları Eğitim Müdürü Ahmet Kadir Aktacir'den Yarıyıl tatili için ebeveynlere tavsiyeler

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı yarıyıl tatili bu Cuma günü (20 Ocak 2017) başlıyor. Çocuklarımız yoğun bir dönem bitirdiler ve dinlenme ve ödülü hak ettiler. Çocuklarımızın karne hediyesi beklediğini unutmayalım. Çocuklarımızı sevindirelim fakat bu hediyeyi fazla abartmamak, tadında bırakılması gerekmektedir. Ailecek yapılacak geziler, küçük tatiller onlar için en güzel tatil hediyesi olacaktır. Bu hem güzel bir tatil hediyesi olacaktır hem de aile olmanın mutluluğunu artıracaktır.

Arkadaşlarıyla da vakit geçirsin

Bu tatilin çocuklarımızın tatili olduğunu unutmayalım. Akranlarıyla iyi vakit geçirmek onları çok mutlu edecektir. Çok motive olacaklardır. Okul zamanında uygulanan kurallar kısmen gevşetilebilir. Akşam yatış saatleri 1 saat kadar esnetilebilir. Tabi tatilin tamamen bir rahatlama ve rehavet olmaması yine ebeveynlere düşen bir görev… Bütün bu tatil hep dinlenerek mi geçecek? Bu olmamalı tabi ki. Çocuğumuzun en büyük ödevi kitap okumak olmalı. Günde 1-1,5 saatlik bir kitap okuma çok güzel olacaktır.

TEOG ve YGS Öğrencileri ne yapmalı?

Sınav gurubu öğrencilerinin velilerine biraz daha yoğunluk düşüyor. Hem tatil hem hazırlık bir arada olacak. Tatil planlaması sınav hazırlığı düşünülerek dikkatlice oluşturulmalı. Öğrencimizin tatili hak ettiği ve dinlenmeye olan ihtiyacı unutulmamalı fakat yaş grubuna göre hazırlıkların da devam ettirilmesi önemli. Örneğin iki haftalık tatil bölümlenecek olursa; ilk hafta dinlenme, ikinci hafta dinlenme+hazırlık gibi düşünülebilir. Öğrenci stresten uzaklaştırılmalı fakat dinlenme konu tekrarı yapmasına engel olmamalı. Burada ölçülü olmak, terazinin kefelerini dengelemek çok önemli.

Karne fobisi oluşmamalı

Karne, öğrencinin öğrenme süreci ve davranışlarında sadece bir geri bildirimdir. Zayıf karne sadece ders sürecinin iyi gitmediğinin habercisidir, zayıf çocuğun değil… Öğrenci şu psikolojiye girmemelidir: “başarılıysam değerliyim ve yeterliyim, başarısız olursam kimse beni sevmeyecek”. Çocuğumuzun ilgi ve becerilerini iyi bilmeli ve bu doğrultuda mutlu olacağı işlere yönlendirmeliyiz. Okul-aile ve öğrenci iş birliği sağlanırsa bu beceriler ortaya çıkacaktır. Anne baba sağlıklı rol model olmalı, öğrenci için en iyi öğrenme ortamını oluşturmalıdır. Zayıf karne ile çocuk cezalandırılmamalı, motivasyon, ilgi ve dikkat ile zayıf karnenin düzeltilmesine gayret gösterilmelidir. Düşük not bile almış olsa çocuğunuza hediye vermeniz ve sevginizi göstermeniz çocuğunuzda çok büyük gelişmelerin temelini atacaktır.

Son olarak belirtelim ki, çocuklarınız sevin… Onları gerçekten çok sevin… Sevgiyle yaklaşın ve iyi örneklerle doğru rol model olun… 

Haberler

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
2018 YKS EA Türkiye 2.si Çözüm’den
2018 YKS EA Türkiye 2.si Çözüm’den

2018 YKS sonuçlarına EA Puan türünde…

"Gelişim ve Kalite" Toplantısı Gerçekleşti

Çözüm Özel Öğretim Kursları ve Çözüm…

Facebook

 

İletişim

Alınteri Bulvarı No: 27 Ostim Yenimahalle / Ankara

info@cozumokullari.com

444 0 407